Máte-li u nás VO registraci, zadejte e-mail ze starého e-shopu a aktivujte přístup přes funkci "zapomenuté heslo".

Jak vybrat elektrocentrálu?

Klasické rámové elektrocentrály - vhodné pro napájení bežného nářadí, elektrických spotřebičů a strojů. Nejpoužívanější typ elektrocentrál např. ve stavebnictví, pracích v terénu a pod. Díky vyšším výkonům lze například k modelům s výkonem nad 5kW připojit i svařovací agregáty. Tento typ elektrocentrál můžeme dále rozdělit podle výstupního napětí 230V(1f), 400V(3f) nebo jejich kombinace. Všechny rámové elektrocetrály HERON jsou vybaveny AVR regulací, díky čemuž je pomocí těchto generátorů možné při dodržení správného postupu napájet i citlivější přístroje jako notebooky, UPS apod.

Více o rámových elektrocentrálách HERON

 

Invertorové elektrocentrály - tiché a lehké generátory hojně využívané jako zdroj energie na chatách, lodích, při cestování, kempování atd. Díky invertorové technologii je u těchto elektrocetrál dosaženo dokonalého tvaru křivky výstupního napětí a jsou proto vhodné zejména také jako záložní zdroje pro citlivé sytémy (fotovoltaické systémy, automatické kotle apod ), nebo pro napájení lékařských přístrojů, TV, notebooků atd.

Více o invertorových elektrocentrálách HERON

 heron-1

 

Typy připojovaných spotřebičů:

Elektrocentrály jsou tzv. „měkký zdroj“ elektrické energie. Pro spolehlivý rozběh připojených spotřebičů je proto nutné zohlednit jejich konstrukci a výkon.

 

Spotřebiče odporového typu:

Lze připojit do plného výkonu elektrocentrály, např. elektrické topení, hrokovzdušná pistole, klasická žárovka, rychlovarná konvice, fény na vlasy apod. Tyto spotřebiče jsou pro elektrocentrálu bezproblémové, výkon těchto elektrospotřebičů je obvykle udáván ve watech (W) nebo ampérech (A). V tomto případě lze vhodnou elektrocentrálu navrhnout podle uváděného štítkového výkonu spotřebiče W nebo A tak aby plný provozní zdánlivý výkon elektrocentrály ve volt-ampérech (VA) byl nejméně stejně velký.

Stroje s elektromotory:

Tyto spotřebiče jsou charakteristické tím, že vzhledem ke ztrátám ve vinutí elektromotoru je k napájení za chodu nutný o cca 30% vyšší výkon elektrocentrály, než je uváděný výkon spotřebiče a navíc k rozběhu spotřebiče je nutný dokonce až několika násobně vyšší příkon, než je jejich deklarovaný. Tento štítkový (deklarovaný) výkon ve většině případů označuje příkon nezatíženého stroje. Proto nelze navrhnout elektrocentrálu pouze podle uváděného štítkového výkonu (W) spotřebiče. Pro navržení vhodné elektrocentrály je potřebné znát maximální rozběhový proud (A) a provozní odběr proudu (A) daného spotřebiče.

Stroje s komutátorovými motory:

Stroje jako jsou úhlové brusky, vrtačky, bourací kladiva, řetězové pily, vysavače čí domácí roboty, potřebují pro svůj rozběh výkonový přesah 1,5 až 2 násobný (v případě motorů s výkonem vyšším než 1,5kW doporučujeme počítat s přesahem 2 až 2,5 násobným).

Stroje s indukčnímy motory:

Stroje s kotvou na krátko (asynchronní) jsou stroje s tzv. „težkým startem“, které na svůj rozběh vyžadují výkonový přesah elektrocentrály 3 až 5 násobný. Spotřebiče zatížené od samotného rozběhu, jako jsou kompresory, mrazničky, domácí vodárny apod. vyžadují na rozběh přesah výkonu 5 až 10 násobný.

Audiotechnika a další domácí spotřebiče:

např. Televizory , radiopřijímače, žehličky, rychlovarné konvice vyžadují výkonový přesah elektrocentrály 1,5 až 2 násobný.

Svářečky:

Na vybrané modely Heron lze připojit svařovací aparáty (invertory starší konstrukce však vyžadují až 2 násobný přesah výkonu)

Spotřebiče kapacitního typu:

Mezi spotřebiče kapacitního typu lze zařadit např. Fotoblesky, neonové zářivky, výbojky apod. které nelze zařadit mezi indukční nebo odporové zátěže. Tyto spotřebiče jsou charakterem svých vlastností vzhledem k napájení elektrocentrálou kritické. Je lepší napájení těchto spotřebičů konzultovat s autorizovaným prodejcem či elektrikářem specialistou. Tím se předejde velkým problémům a případným finančním ztrátám. Obecně tyto spotřebiče mohou být napájeny pouze elektrocetrálami vybavenými synchronním alternátorem s regulací. Pro zážeh musí výkon elektrocentrály přasahovat štítkový příkon spotřebiče 1,5 až 2 násobně.

Upozornění:

S délkou napájecího kabelu dochází k růstu elektrických ztrát a elektrickému proudu musí odpovídat průřez vodiče. V případě pochybností je lepší volit elektrocentrálu výkonější, zejména pro napájení starších elektrospotřebičů, u kterých lze očekávat nižší stupeň účinnosti.

U kritických spotřebičů doporučujeme dohodnout zkoušku a spotřebič vyzkoušet ještě před zakoupením elektrocentrály.

 

Tabulka s příklady možností použití bežných strojů a elektrických zařízení na jednotlivých typech elektrocentrál HERON